środa, 11 czerwca 2014

Zbliża się lato... Czyli o chłodzeniu komputera słów kilka

Witajcie, zapewne z niecierpliwością oczekujecie nadejścia lata. Prażące słońce, kąpiele w morzach, jeziorach, seksowne opalone ciała... Kto o tym nie marzy, ale należy pamiętać, że nie każdy uwielbia tę porę roku. Lubię, ciepło, słońce, ale czasami upały są po prostu nieziemskie. Najgorsze są nieprzespane noce na skutek panującej duchoty. Ponadto trzeba również pomyśleć o naszym PC, któremu wysokie temperatury nie ułatwiają "życia". Właśnie dlatego w tym poście pragnę poruszyć kwestię chłodzenia wnętrza naszej jednostki. Podłączenie kilku wentylatorów nie musi wiązać się z wielkimi kosztami, ale na pewno poprawi cyrkulację powietrza w naszym komputerze. Poza tym poprzez montaż podświetlanych wiatraków możemy poprawić wygląd naszego Peceta jednocześnie chłodząc go (takie 2 w 1 :D).
Jakiś czas temu zdecydowałem się na zakup kilku niewielkich wentylatorów do mojej obudowy. Na płycie głównej posiadam tylko jedno wejście 3-pin do zasilania wentylatora, dlatego musiałem zainwestować w przejściówkę (rozgałęźnik) z zasilania 4 pin na 4x3pin co ułatwiło mi montaż większej ilości wentylatorów. początkowo planowałem zamontować jeden wentylator z przodu obudowy wprowadzający powietrze, z tyłu wyprowadzający i jeden na ścianie bocznej również wprowadzający (wszystko zgodnie ze wskazówkami jakie można znaleźć w wielu serwisach internetowych). Jednakże z powodu niezwykle małej przestrzeni (musiałbym rozkręcać całą obudowę) z przodu obudowy, musiałem trochę zmienić pomysł i zamontowałem z tyłu dwa wentylatory odprowadzające ciepło oraz jeden z boku wtłaczający chłodne powietrze. Dodatkowo zastosowanie wentylatorów z podświetleniem LED poprawiło wygląd mojego PC.

Tak prezentowała się moja jednostka przed montażem wentylatorów...

Niżej widać elementy, które zostały umieszczone w "centrum dowodzenia" :) (brakuje wentylatora bez podświetlenia)Efekt końcowy

Jako dodatek dorzucam zdjęcie zrobione w nocy.

Moim zdaniem ledowe napędy prezentują się znakomicie a dodatkowo poprawiają cyrkulację powietrza w obudowie, co na pewno będzie przydatne w upalne dni, których ostatnio jest coraz więcej. A Wy co sądzicie o tym tuningu? Jak się Wam podoba? Czekam na Wasze opinie.

1 komentarz:

  1. Bardzo przydatne informacje. Widzę, że wpis co prawda z zeszłego roku, ale przecież znów niedługo będzie lato, więc będzie jak znalazł :) Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń